Propojuji principy nejstaršího léčebného systému s moderním životem a naučím vás, jak ajurvédu zapojit do každodenního života, abyste zůstali zdraví a plní energie až do vysokého stáří.

Katka Teplá

Ajurvéda přinesla do mého života rovnováhu

Principy ajurvédy používám ve všech oblastech svého života. Díky ajurvédě jsem poznala sama sebe, jaký jsem typ, co mi vyhovuje, jaké jsou moje silné stránky, kde mám naopak slabá místa a na co si musím dát vyloženě pozor. 

Moje cesta za ajurvédou je spojena se zdravotními problémy, i přes návštěvy lékařů se nic nezlepšovalo. Ať už šlo o bolestivou menstruaci doprovázenou dvoudenním zvracením, migrény nebo stavy naprostého vyčerpání. 

V roce 1996 jsem odjela na dva roky do Německa starat se o děti a dostala jsem se do vegetariánské rodiny. Tady jsem se poprvé setkala s makrobiotickou stravou a s potravinami, které tenkrát v Česku nebyly vůbec dostupné. Změnila jsem ze dne na den svoji stravu a po pár týdnech už jsem na sobě cítila pozitivní změny. Nejen, že jsem zhubla pár kilo, přestala mě bolet tak často hlava a měla jsem víc energie. Tehdy jsem si plně uvědomila, jaký vliv má to, co jíme, na to, jak se cítíme.  

Po návratu do Čech jsem nakoupila knihy a pustila se do studia, prošla jsem přitom mnoha směry od veganství, makrobiotiky až k raw stravě. Začalo se mluvit o BIO potravinách, používání přírodních prostředků a alternativním léčení. Všechno mě to moc zajímalo, jezdila jsem na různé seberozvojové kurzy, kurzy alternativného léčení, začala jsem cvičit jógu.

Postupně se mi narodili dva synové a život zaměstnané mámy v rodinném domě a zahradou mě dost vyčerpával. Ikdyž jsem se snažila žít zdravě, vrátily mi migrény, bolesti žaludku, byla jsem často nemocná a hlavně úplně bez energie. 

Tušila jsem, že musím něco změnit, ale nevěděla jsem co. Zkoušela jsem najít řešení v alternativních metodách, které jsem znala, ale vždycky se mi ulevilo jen na chvíli. A podle lékařů mi nebylo nic, prý to jsou jen drobné civilizační potíže, naprosto běžné v dnešní době.


Cítila jsem se hrozně, ale nikdo mi nedokázal poradit,
jak zlepšit můj zdravotní stav.


Tehdy mě napadlo objednat se k ajurvédskému lékaři, protože mě ajurvéda zajímala, ale na samostudium mi přišla moc složitá. Lékař mi přesně popsal moje problémy od zažívání přes únavu až k psychickému stavu a jen tak mimochodem na závěr poznamenal, že ty stavy večerpnání jsou jen dalším projevem mé vnitřní nerovnováhy.

Vysvětlil mi, co musím ve svém životě změnit, aby mi bylo lépe.

Všechno mi to dávalo smysl a plná  nadšení jsem se pustila do všech předepsaných změn. Tím začala má další cesta k poznání sebe sama. Ajurvédská doporučení naprosto doplnila všechno, co jsem se do této doby z přírodní medicíny naučila.

Změnila jsem svoji životosprávu s ohledem na potřeby mého těla, vyřadila jsem potraviny, které mému tělu neprospívaly, (ikdyž jsou jinak považovány za velmi zdravé) a vyhradila si čas na pravidelné rituály v péči o sebe.

První výsledky jsem pocítila už po dvou týdnech. Přestal mě bolet žaludek  a měla jsem více energie. Byl to krásný pocit, jako když se na zamračené obloze objeví první paprsky slunce.

Brzy jsem se přesvědčila, že ajurvéda je jediněčný nástroj k udržení udraví a rozhodla jsem se ajurvédu studovat. Naprosto jsem jí propadla a stala se mojí každodenní společnicí.

Díky ajurvédě si dnes užívám života plnými doušky.

A protože mě ajurvéda připadá tak fascinující, chci své vědomosti předávat dál. Ajurvéda totiž není vůbec složitá, a ikdyž je původem z Indie, její principy fungují všude a pro každého. Tím, že je v těle všechno propojené, může vám změna stravy a nebo denních aktivit zlepšit i potíže, které spolu na první pohled nesouvisí. 

Moc ráda vám s tím pomůžu, poradím vám, co je potřeba změnit a budu vás prováze na cestě za životem plným energie. 

Jsem tu pro vás, abych vám vysvětlila základní principy ajurvédy a naučila vás, jak je používat v běžném životě.

  • Hledáte zdravý životní styl, který bude podporovat vaše zdraví?
  • Chcete vědět jak funguje ajurvéda bez zbytečných složitostí tak aby byla použitelná i v našem západním světě?
  • Život podle ajurvédských principů znamená vědět kdo jsem, co je pro mě vhodné a čemu se raději  vyhnout, abych si své zdraví a vitalitu udržela do vysokého stáří.

"Žijte moderně, ale využijte moudrosti ajurvédy."
Katka Teplá

PDF listy ke stažení ZDARMA:

Základní vlasnosti, fyzický vzhled a tendence k onemocnění lidí podle energií váta, pitta, kapha