3 praktické důvody proč používat ghí

O ghí, tedy přepuštěném másle, se toho napsalo už hodně. Pravděpodobně jste už o něm také slyšeli, dost možná jste ho i vyzkoušeli a znáte jeho lahodnou, lehce oříškovou, chuť když se rozpouští v ústech.

Co je ghí?

Ghí je vyrobeno z másla, ale prošlo procesem vyčištění, při kterém se odpaří voda a odstraní nečistoty a nakonec vznikne čistý koncentrovaný tuk.

Při jeho výrobě dochází k odstranění nejtěžších složek k trávení, jako je laktóza, kasein, syrovátkové bílkoviny.  V zahřátém stavu je to krásně zlatavě žlutá tekutina, která při běžné pokojové teplotě tuhne.

Postup na výrobu ghí si stáhněte ZDE.

Proč je to nejlepší tuk?

1.Podporuje metabolismus

Ghí díky svým vlastnostem podporuje optimální schopnost trávení. Používá se u každého, kdo má slabé zažívání, je jedno jestli se jedná o dítě nebo starého člověka. Mělo by být součástí každého jídla, buď na něm jídlo připravovat, nebo lžičku přidat na hotové jídlo.

Ghí má ojedinělou schopnost pronikat hluboko do tkání celého těla, které vyživuje a čistí zároveň.

Přestože je ghí koncentrovaný tuk, nezvyšuje hladinu cholesterolu, dokonce je prokázáno, že pravidelná konzumace v přiměřeném množství reguluje metabolické procesy a snižuje množství nežádoucího cholesterolu.

Ghí obsahuje neuvěřitelných 108 mikrogramů vitaminu A (přírodní antioxidant) jen v jedné lžíci! Obsahuje také značné množství kyseliny máselné, mastné kyseliny s krátkým řetězcem, která působí ve střevech jako přírodní probiotikum.

Ghí je vhodné pro všechny tři dóši. Pro Vátu a Pittu je nezbytný a Kapha ho může jíst v malém množství.

2.Vyživuje nervovou soustavu a mysl

Tuky všeobecně působí uklidňujícím způsobem na nervovou soustavu. Podle ajurvédy je nervová soustava ovládána energií Váta, pokud se tento živel dostane z rovnováhy, stává se člověk nervózním, úzkostlivým až panickým. Ghí velmi silně vyrovnává Vátu a tím ovlivňuje celý nervový systém, mysl a smyslové orgány.

3. Skvělý kosmetický a léčebný prostředek

Zevně se ghí používá na uklidnění podrážděné pokožky. Pokud jste se spálili na sluníčku, natřete ghí postižená místa, budete překvapeni, jak rychle se dostaví úleva. V Indii je ghí jedinečný prostředek na zklidnění podrážděné pokožky kojenců pod plenkami.

Výživné a hydratační vlastnosti ghí využijete při masážích, obzvláště  suché a podrážděné kůže. Pokud ghí přidáte do zábalů na vlasy, budou krásně lesklé, vyživené a hydratované.

Ghí se také používá jako prostředek proti migréně nebo při krvácení z nosu. Rozehřátý tuk nalijte do malé skleničky s kapátkem a když pociťujete začínající bolest hlavy, ohřejte lahvičku a kápněte do každé nosní dírky jednu kapku ghí a nechte chvíli zakloněnou hlavu.  Ten samý postup použijte při krvácení z nosu.

Ghí je vynikajícím přírodním prostředkem pro posílení očí. Zvýšená Pitta se může projevit pálením nebo zčervenáním očí, ke zklidnění se používá právě ghí, které v očích snižuje horkost.  Určitě si zajděte na ajurvédskou terapii, kdy se do kruhů vytvořených z těsta kolem očí nalije rozpuštěné ghí a oči máte přitom otevřené. Po této terapii pak máte pocit, že vám sundali z očí závoj a vy vidíte svět mnohem jasněji a vaše oči září!

Koupit nebo udělat doma?

Kvalita ghí v našich obchodech je velmi dobrá, ovšem já bych doporučila si alespoň jednou zkusit připravit své ghí doma, už jen pro ten dobrý pocit vlastnoručně vytvořeného.

Jak udělat ghí

Použijte vždy nesolené máslo, minimální hmotnost by měla být 0,5 kg, menší množství se lehčeji spálí a přeci jen je to proces trochu delší, proto se menší množství ekonomicky ani časově moc nevyplatí. Optimální hmotnost je 1 kg másla, čímž vznikne přibližně ¾ kg ghí, toto množství doporučuji pro ty, kteří už jsou trochu zkušenější. Pro začínající nebo jen pro vyzkoušení je 0,5 kg ideální. Perfektně připravené ghí a spálené ghí od sebe dělí většinou jen pár vteřin, proto 0,5 kg připáleného másla nebude až tak velká ekonomická škoda.

Máslo dejte do hrnce se silným dnem, který se nepřipaluje. Máslo se rozpouští a odpařuje při velmi nízkém plameni. Vařící ghí nemíchejte, jen pozorujte, jak se pozvolna z hrnce odpařuje voda, uprostřed se vytváří čistá, zlatavě zbarvená, tekutina a nečistoty se usazují u dna, proces trvá přibližně 15-20 minut. Máslo nesmí zhnědnout (důležitá je nízká teplota), jakmile máslo zhnědne, nebo začne vonět spáleně, je pozdě a je nutné se s ním nekompromisně rozloučit, není možné ho ještě jakýmkoli způsobem použít. Ghí přelijte přes sítko s plátnem do čistých a především absolutně suchých sklenic, pokud by byla sklenice jen trochu vlhká, začne ghí plesnivět, i když bude uložené v chladu. Tekutinu nechte ztuhnout, teprve pak zavíčkujte a dejte do chladu.

Postup na výrobu ghí i s obrázky si stáhněte ZDE.

Katka

Žiji moderním životem, a přesto denně používám principy nejstaršího léčebného systému. Mým cílem je seznámit co nejvíce lidí s ajurvédou, ukázat vám, jak poznání jak to máte právě vy, vám zlepší život ve všech oblastech, od zdraví, dostatek energie až po výběr partnera. Představte si, že bloudíte na širém moři a já pro vás mám kompas i s návodem na použití. Více o mně v mém příběhu. 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů