Káva patří v západním světě k nejpopulárnějším nápojům dnešní doby a její spotřeba je asi o třetinu vyšší než spotřeba čaje. Spotřeba kávy každý rok stoupá a nejvíce kávy vypijí finové, v průměru každý z nich spotřebuje 12,5 kg kávy za rok. Češi vypijí v průměru 3-4 šálky denně, nejvíce se pije ráno. Kávu pijí stejně muži i ženy a každý Čech spotřebuje průměrně 4 kg kávy za rok.
Káva je kyselá a povzbuzující a tyto vlastnosti silně zvyšují vátu a pittu.
Pokud u vás převažuje pitta, může vás po kávě pálit žáha, nebo bolet žaludek, obzvlášť pokud ji pijete na lačný žaludek.
Váty jsou často na kávě závislí a šálek dobré kávy bývá pevnou součástí jejich snídaní (často je to také jediné, co snídají). Kofein na váty působí dost stimulačně a pomáhá jim vyrovnávat energetické výkyvy, ale také zesiluje vlasnosti váty a to může vést k nervozitě až podráždění, hlavně když jí pijí odpoledne, kdy je váta přirozeně zesílená.
Kaphy pijí nejčastěji kávu s mlékem a vychutnávají si ji s různými příchutěmi, pokud ji pijí neslazenou je pro ně v přiměřeném množství dobrým stimulantem.
Není nutné se úplně zříkat pití kávy, ale měli byste jí vnímat jako nápoj, který vám zpříjemňuje některé situace, rozhodně káva není nápoj pro celodenní popíjení.
Zeptejte se sami sebe proč pijete kávu. Je to pro vás chvilka zastavení a vychutnání si dobrého nápoje? Výborně!
Je to proto, že jste unavení a potřebujete se probrat? Pak by bylo lepší, zjistit příčiny únavy a ne se spoléhat a hledat nějaké stimulanty, které vám sice na chvíli pomohou, ale dál prohlubují váš energetický deficit.
Pijte maximálně dva šálky kávy za den.
Přidávejte do kávy koření, které pomůže zmírnit její kyselost. Podle starého indického učení má každé koření vedle chutě také lékařský účinek. Koření jako zázvor, černý pepř, skořice nebo kardamom zlepší stravitelnost kávy a ještě ho povýší na dokonalý chuťový zážitek. Pokud kávu pijete raději s mlékem, přidejte rostlinné nebo kvalitní kravské mléko, jak jste zvyklí.
Skořice v kávě už nikoho nepřekvapí, tak co příště vyzkoušet kardamom se špetkou pepře?
Sladká chuť je první, kterou jako miminka na tomto světě ochutnáme, je pro nás důležitá a vyvolává v nás pocit uspokojení a přijetí.
Ajurvéda neuznává konzumaci bílého rafinovaného cukru, fruktózových sirupů (které obsahuje vetšina limonád) ani umělých sladidel, nemají žádný pozitivní účinek na naše tělo a silně podporují vznik ámy (co je áma se dozvíte v tomto článku).
Pokud jíme hodně sladkého dojde postupně ke ztrátě energie, vyčerpáme slinivku a játra a tím zvýšíme pittu. Zvýšení pitty může vést k podráždění a nervozitě, bolestem žaludku a pálení žáhy. Pokud si dlouhodobě dopřáváme sladké, vychýlíme tím postupně všechny tři dóši. Projevy této nerovnováhy jsou individuální, ale nejčastější příznaky jsou:
Nervozita, vnitřní neklid, silné změny nálad, veliké chutě na sladké, problémy s trávením
Podrážděnost, roztěkanost, překyselení organismu, podrážděná játra, silná stimulace slinivky a inzulínu
Letargie, pocit tíhy, vyčerpání slinivky, cukruvka II. typu, nadváha, zadržování vody (otoky)
Které potraviny mají přirozeně sladkou chuť?
semínka-sezamová, slunečnicová a dýňová
ořechy-všechny druhy ořechů mají sladce olejovou chuť
koření– skořice, kardamom, bazalka, šafrán, hřebíček, koriandr, vanilka, muškátový oříšek
obilniny– amarant, quinoa, ovesné vločky
mléčné výrobky– kravské mléko, ghí
zelenina– mrkev, sladké brambory, červená řepa, kukuřice
ovoce-kromě citrusových druhů je všechno ovoce považováno za sladké
Měli bychom si hlídat, aby sladké bylo z přirozených zdrojů, to může být čerstvé ovoce, sušené ovoce, také javorový sirup, rýžový sirup, med nebo třtinový cukr můžeme také v malém množství používat.
Sladká chuť obsahuje element vody a země, její vlastnosti jsou těžká, vlhká, pevná.
Pro váty je sladká chuť velmi důležitá, protože jí uzemňuje, pitta si na sladké musí dávat pozor, protože zvyšuje její kyselost a může ji pálit žáha. Kapha si sladké chutě může užívat nejméně, pro ni není tato chuť vhodná.
V ajurvédě není nic úplně zakázané, pokud máte chuť na něco úžasně dobrého a dáte si to s vědomím, že je to jen občas a dokonale si tu dobrotu vychutnáte, je to úplně v pořádku.
ANO- agávový sirup, ječný slad, med, palmový cukr, rýžový sirup, stévie, třtinový cukr
NE- bílý cukr, fruktóza, javorový sirup, ovocný sirup
ANO- agávový sirup, javorový sirup, ječný slad, ovocný sirup, palmový cukr, rýžový sirup, stavie, třtinový cukr
NE- bílý cukr, fruktóza, med-jen občas, melasa
ANO- agávový sirup, med-trochu přírodního, stavie, palmový cukr
NE- bílý cukr, datlový sirup, fruktóza, javorový sirup, lesní med, melasa, ovocný sirup, rýžový sirup
Těžko najdeme více diskutovanou obilninu než je v současné době pšenice. Bezlepkové diety jsou momentálně velkým hitem. Do této skupiny patří i diety, které úplně vylučují všechny obilniny. Já vnímám tyto směry jako extrém, který není dlouhodobě udržitelný. Základ naší stravy vždy tvořili obilniny. Ovšem kvalita a hlavně struktura dnešní pšenice není srovnatelná s tím, jakou jedli naši předkové před stovkami let.
Kvůli zlepšení vlastností pšenice se zrna neustále šlechtí, to sice dělá vláčnější těsto, protože se záměrně zvyšuje obsah lepku. V původních odrůdách byl obsah lepku kolem 5 %, dnes je to více než 50 %, kvůli takto vysokému obsahu lepku reaguje hodně z nás alergickou reakcí, protože naše střeva si jednoduše neumí poradit s takto agresivním lepkem. Proto lidé, kteří trpí alergiemi mají v podstatě velmi inteligentní tělo, které odmítá takto vysoce geneticky upravenu potravinu. Další náš hřích je, že se pšenice stala základní potravinou, která se několikrát denně objevuje na našich talířích. Určitě není dobré mít ke snídani sladký koláč, k obědu těstoviny, ke svačině chléb se sýrem a k večeři pizzu, což v některých rodinách bývá bohužel docela běžné.
ANO- vařený oves, rýže basmati, pšenice, amarant, quinoa, palačinky,
NE- suché cereálie, ječmen, kukuřice, kuskus, kvasnicový chléb, pohanka, plenta, jáhly, žito
ANO- rýže basmati, bulgur, vačený oves, quinoa, pšenice, amarant, ječmen, kuskus, palačinky
NE- bílá mouka, kukuřice, kvasnicový chléb, nevařený oves, pohanka, jáhly, quinoa, žito
ANO- malé množství rýže basmati, pohanka, ječmen, oves, jáhly, kukuřice, žito, amarant, suché cereálie
NE- kvasnicový chléb, palačinky, pšenice, vařený oves-pro kaphy tedy není vůbec vhodná kaše k snídani!
Pro kaphy obilniny nejsou obecně moc vhodné, protože jsou ve své podstatě sladké a jak jsem psala výše, sladká chuť má stejné vlastnosti jako jsou vlasnosti kaphy, proto obilniny zvyšují kaphu v těle.
Možná jste po přečtení tohoto článku zjistili, že sice používáte přírodní sladidla, ale že právě to, které vám tak chutná není pro vás příliš vhodné. Kaphy možná teď získali dojem, že svět je nespravedlivý, když mohou sladit jen velmi opatrně a pečivo si musí také pečlivě hlídat.
Věřte mi, že každý je dokonalý právě tak, jak je. Každý typ má své určité výhody, ale i slabší stránky. Pokud se naučíte naslouchat svému tělu, poznáte, kdy si můžete dovolit trochu zhřešit a kdy vám vaše tělo jasně dá najevo, že toto už bylo opravu moc.
Hledejte, zkoušejte a objevujte.
Pokud budete potřebovat poradit, ptejte se. Jsem tu pro vás.