Problémy se zažíváním?
5 praktických tipů jak se jich zbavit.

Často dostávám otázku, jestli ajurvéda dokáže řešit problémy jako je nafouklé břicho, únava po jídle, zácpa, křeče v břiše.

Každý z nás má občas některý z těchto problémů, ale pro někomu tyto potíže znepříjemňují každý den.

Na únavu pomáhá káva, s migrénou, zažíváním a zácpou si poradí různé pilulky nebo kapky. Možná si myslíte, že tento druh problémů prostě k životu patří a tyto banální potíže přehlížíte. Tyto malé problémy, ale můžou být začátkem daleko větších zdravotních problémů.

Základem dobrého zažívání je silný trávící oheň, kterému ajurvéda říká Agni.

Asi byste si nedali do souvislosti se špatným trávením  osteoporózu, zánět kloubů nebo dnu. Kvalita trávení je ve  100% zodpovědná za naše zdraví. Jak dobře trávíme, se odráží také v naší psychice, a pokud naše zažívání nefunguje dobře, můžeme být úzkostliví, impulzivní, agresivní nebo apatičtí.

Jak často se zamyslíte nad tím, co jíte a jak se po jídle cítíte?

O zažívání se většina z nás začne bohužel zajímat, až když se vyskytne vážnější problém.

Když každý den oslabujeme naše zažívání nesprávným způsobem stravování, nevhodnými dietami, jedením velkého množství potravin a jejich špatnou kombinací, tak vytváříme toxické látky, které postupně oslabují a narušují naše tělo.

Podívejte se na tyto hlavní příznaky špatného zažívání, třeba zjistíte, že se máte i několik z nich. v tom případě, bych vám doporučila věnovat více pozornosti tomu, jak se stravujete, abyste přišli na to, čím jste si tyto potíže způsobili a co můžete změnit, abyste dostali své zažívání zase zlepšili.

Příznaky špatného zažívání:

  • Bílý povlak na jazyku
  • Nepravidelná chuť k jídlu
  • Nezvladatelné chutě na sladkosti
  • Pocit plného břicha, plynatost
  • Zácpa, průjem
  • Bolesti kloubů, zad, celková ztuhlost
  • Našedlá pleť
  • Celodenní únava až apatie
  • Bolesti hlavy

Teď se dostávám k odpovědi na otázku z úvodu článku:

 Ano ajurvéda umí řešit potíže se zažíváním. Perfektně fungující zažívání řadí ajurvéda na první místo, a zná mnoho postupů a prostředků, jak toho dosáhnout.

Slabé trávení-malá síla Agni

Problémy se slabým trávením jsou mnohem běžnější, než ty, kterými se  projevuje příliš silné Agni. Patří sem plynatost, říhání, pomalé trávení, ale také problémy s probouzením se ráno, malé nebo žádné pocení a zácpa.

Přejídání je nejčastější příčina slabého zažívání a pokud jste typ váta, jste také přirozeně náchylnější ke slabému zažívání.

Příliš silné trávení- nadbytek Agni

Nadměrně silné trávení se projevuje říháním, pálením v trávícím traktu, hlavně v žaludku nebo dvanácterníku. Může se objevit průjem, podrážděnost, zlost. Lidé se silným Agni se také hodně potí a mají velikou žízeň. K silnému Agni jsou přirozeně náchylní lidé typu pitta.

Všechny tyto návyky vedou k nevyrovnanému trávení (buď slabému nebo příliš silnému):

  • Přejídání, jedení z nudy
  • Nesprávná kombinace potravin
  • Jedení těžkých a smažených jídel
  • Nadměrné množství studených nebo syrových potravin
  • Průmyslově zpracované potraviny (polotovary, nekvalitní potraviny)
  • Nadbytek sladkých a slaných potravin
  • Špatný životní styl (hodně stresu, nadměrný nebo nedostatečný spánek, spánek během dne, málo pohybu)
  • Nepravidelné stravovací návyky
  • Potlačené nebo nevyřešené emoce

Je jasné, že každý občas sklouzne k něčemu nevyhovujícímu, jak na to naše tělo zareaguje závisí na tom, která dóša nás řídí.

Já dělám pod vládou váty často víc věcí najednou, lehce sklouzávám do stresu, který se u mě projevuje absencí hladu.

Musím myslet na to, abych se pravidelně najedla, alespoň něco malého. Když situaci nezvládnu, dostanu později obrovský hlad, je mi špatně z hladu, třesu se a je mi velká zima. To už vím, že je zle a musím se hodně najíst, tedy spíše se nacpat, něčím těžkým, co mě uzemní, ideálně maso nebo něco tučnějšího. Což samozřejmě můj citlivý žaludek nezvládne a je mi špatně, jsem nafouklá a bez energie.

Lidé s převahou kaphy milují dobré jídlo, jejich největší zlozvyk (často nevědomý) je jedení sladkých jídel a mléčných výrobků.

Pittám nedělá většinou problém jídlo jako takové, ale jejich emoce, které stojí za většinou žaludečních vředů a infarktů.

Co vám pomůže vyrovnat trávící oheň?

Ajurvéda nabízí více způsobů, vyberte si na začátek ten, který vám bude nejvíce vyhovovat, a pak přidejte další. Postupujte po malých krůčcích, nechtějte změnit hned zítra vše.

Trávící oheň Agni je ostrý, suchý, lehký, jemný a pohyblivý. Obecně platí, že látky s těmito vlastnostmi Agni posilují, zatímco látky s opačnými vlastnostmi Agni oslabují

Tip # 1 Strava

Jídlo a jeho skladba je základní a také nejúčinnější způsob, jak vyrovnat trávící oheň.

Měli byste jíst lehká, jednoduchá a snadno stravitelná jídla, v přiměřených porcích, hlavním jídlem dne je oběd (porce jídla by se vám měla vejít do dvou dlaní). Stejně důležité je jíst až když máte opravdu hlad (falešný hlad je způsoben nudou, stresem nebo špatnými emocemi) a v pravidelných intervalech, přitom by mezi jídly měl být odstup alespoň tří až čtyř hodin, aby vaše tělo úplně zpracovalo předchozí jídlo.

Vyhněte se pití studených (vychlazených) nápojů, které velmi utlumují trávení.

Před jídlem pijte teplou vodou se zázvorem, nebo snězte jeden až dva plátky čerstvého zázvoru ochucené špetkou soli a pokapané citronovou šťávou.
Na podporu trávení po jídle (obzvlášť pokud jste po jídle ospalí) se běžte na chvíli projít, ale rozhodně nechoďte po jídle spát.

Tip # 2 Detox neboli vyčištění

Vyčištění je mocný způsob, jak zapálit Agni. Ajurvéda ctí přirozenou inteligenci těla. Vyčištění poskytuje tělu šanci detoxikovat, opravit a omladit tkáně v celém těle. Pro čištění je mnoho možností.

Pro někoho je vhodné pít pouze horkou vodu buď půlden, nebo celý den. Pro někoho je půst jen o vodě příliš náročný a je pro něj lepší nehladovět, ale jíst jednoduchou stravu, ovoce nebo pít ovocné šťávy.

Která možnost je pro vás vhodná a kolik dní má očista trvat, závisí na energii, která ve vás převládá a zohlednění vašeho aktuálního zdravotního stavu.  Pro očistu byste se měli rozhodnout vždy, když pocítíte některý z výše jmenovaných příznaků. Hlubší očistu byste měli provádět dvakrát ročně při změně ročních období, na jaře a na podzim.

Tip # 3 Pohyb

 Správné cvičení je další velmi významný způsob jak podpořit zažívací oheň.  Jaká forma a intenzita cvičení je pro vás vhodná závisí zase do značné míry na tom, jaká energie ve vás převládá (svůj jedinečný poměr váta, pitta a kapha zjistíte v testu ZDE).

Váta potřebuje jemné a uzemňovací formy cvičení, velmi vhodná je hatha jóga, kundalini jóga, plavání a svižné procházky přírodou.

Pitta by se měla při sportu především fyzicky a duševně uvolnit. Vhodné je plavání, běh, jízda na kole, túry a zimní sporty.

Kapha potřebuje nejvíce pravidelného pohybu, vhodné jsou všechny sporty, které vyžadují vytrvalost-gymnastika, aerobik, tanec, plavání, lehký běh.

Tip # 4 Denní rutina

Ajurvéda klade velký důraz na dodržování vhodné denní rutiny.  Tento zvyk velmi podporuje agni. Rutina pomáhá snižovat stres a vytváří pocit pravidelnosti po celý den. Týká se to především jídla. Pravidelnost také přispívá k udržení vyváženého duševního stavu.
Pokud byste chtěli začít s něčím jednoduchým, snažte se každý večer jít do postele ve stejnou dobu, ráno se probudit ve stejnou dobu a každý den jíst alespoň jedno jídlo přibližně ve stejnou dobu.

Dodržování rutiny patří k hlavním opatřením pro vyrovnání váty.

Tip # 5 Péče o sebe a snížení stresu

Stres má velmi škodlivý dopad na naše celkové zdraví a je obzvláště rušivý pro trávicí proces. Meditace je krásná jemná terapie, která nejenže podporuje snížení stresu, ale také podporuje správné trávení myšlenek a emocí, podporuje zdravější duševní a emoční stav a pomáhá nám rozvíjet produktivnější reakce na stresové situace. Najděte si každý večer alespoň pět minut jen pro sebe v klidném místě a uklidněte mozek, nemyslete na nic, jen zhluboka dýchejte. Najděte si na internetu relaxační hudbu, popřípadě řízenou meditaci, která vám pomůže, pokud s meditacemi začínáte.

K péči o sebe patří také automasáž. Každý večer po koupeli se natřete olejem, začínejte vždy od nohou směrem k srdci, do dlaní si nalijte malé množství oleje, rozetřete v dlaních a masírujte postupně celé tělo. Kaphy by neměly olej používat, pro vás je vhodné lehké tělové mléko, popř. masáž na sucho masážní rukavicí.

Vyzkoušejte některý z těchto pěti tipů hned dnes a jakmile si na něj zvyknete, přidejte další. Podělte se s ostatními v komentářích, co se vám osvědčilo.

 

Katka

Žiji moderním životem, a přesto denně používám principy nejstaršího léčebného systému. Mým cílem je seznámit co nejvíce lidí s ajurvédou, ukázat vám, jak poznání jak to máte právě vy, vám zlepší život ve všech oblastech, od zdraví, dostatek energie až po výběr partnera. Představte si, že bloudíte na širém moři a já pro vás mám kompas i s návodem na použití. Více o mně v mém příběhu. 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů