Všimli jste si někdy, o kolik snadněji se vám daří dělat věci, když máte své zvyky a rutiny? Ať už jde o brzké ranní vstávání, pravidelné stravování nebo plánování času pro sebe, denní zvyky mají zásadní vliv na dosahování vašich cílů. V tomto článku se podíváme na to, proč je důležité mít své rutiny a jak dosáhnout změn a cílů, které jste si vytyčili.
Jaký význam mají denní návyky?
Denní návyky jsou důležité pro udržení zdraví a duševní pohody. Pokud chcete žít podle ajurvédy, jsou denní návyky přesně ty činnosti, se kterými byste měli začít. Rutinní návyky podle ajurvédy jsou sestavené tak, že podporují všechny tři dóši. To zajistí, že naše tělo zůstane v rovnováze a bude správně fungovat.
Každá dóša je v našem těle zodpovědná za jiné procesy.
Váta je princip pohybu, pitta je princip metabolismu a kapha je princip struktury.
Ajurvédský denní režim vám přinese mnoho výhod. Snížení stresu, zlepšení spánku, zvýšení energie a lepší organizaci času. Významně také zlepšuje zažívání a celkové zdraví.
Pokud jsou naše denní zvyklosti v nerovnováze, může to vést k disharmonii v těle a mysli. To se může projevit fyzickými příznaky, jako jsou únava, bolesti hlavy, zažívací potíže nebo přibírání na váze. Může také vést k duševní a emocionální nerovnováze, jako je úzkost, deprese nebo podrážděnost.
Denní rutina podle ajurvédy
Během dne se působení energií jednotlivých dóš mění, proto jsou činosti ajurvédské denní rutiny sestavené tak, aby maximálně využili podporující vliv těchto energií a pomáhají dosáhnout rovnováhu mezi tělem, myslí a duší.
Den začíná ranní rutinou, která ovlivňuje jaký budeme mít den. Večerní rutina nám zase pomůže zlepšit kvalitu spánku. A stravování využívá měnící se sílu zažívacího ohně.
Provedení malých změn v každodenní rutině může mít velký vliv na vaše celkové zdraví a pohodu. Zde je několik tipů z ajurvédy, jak si vytvořit vyváženější denní režim:
Dosahování nových návyků a cílů pomocí denní rutiny
Je skvělé, když už máte svoje návyky a rutiny, které vás podporují. Problém může nastat, když chcete něco změnit, osvojit si nový návyk, nebo dosáhnout nového cíle a nevracet se k původním zvykům hned, jak vyprchá první nadšení.
Než se pustíte do změn zmapujte si svojí situaci a reálně zhodnoťte své možnosti. Každý nový návyk potřebuje čas, než si ho zaumatizujeme natolik, že se stane pevnou součástí vašeho dne. K tomu je potřeba postupovat po mini-krůčcích, abyste nevyvolali vnitřní odpor, který by vás od záměru odrazoval. Měňte vždy jen jednu věc a nezačínejte s další, dokud tuto první nebudete dělat úplně automaticky. Začněte vždy s tou věcí, která je pro vás nejjednodušší. Postupujte od rámcových věcí k maličkostem.
Při změnách a hledání nových návyků je skvělé mít podporu, parťáka, který pomůže a podpoří, když přijdou slabší chvilky. Pokud vás ajurvédská denní rutina zajímá, a nebo chcete změnit svoje návyky, ráda budu vaším průvodcem. Více se dozvíte ZDE.