Význam denních návyků a co o nich říká ajurvéda

Všimli jste si někdy, o kolik snadněji se vám daří dělat věci, když máte své zvyky a rutiny? Ať už jde o brzké ranní vstávání, pravidelné stravování nebo plánování času pro sebe, denní zvyky mají zásadní vliv na dosahování vašich cílů. V tomto článku se podíváme na to, proč je důležité mít své rutiny a jak dosáhnout změn a cílů, které jste si vytyčili.

 

Jaký význam mají denní návyky?

Denní návyky jsou důležité pro udržení zdraví a duševní pohody. Pokud chcete žít podle ajurvédy, jsou denní návyky přesně ty činnosti, se kterými byste měli začít. Rutinní návyky podle ajurvédy jsou sestavené tak, že podporují všechny tři dóši. To zajistí, že naše tělo zůstane v rovnováze a bude správně fungovat.

Každá dóša je v našem těle zodpovědná za jiné procesy.

Váta je princip pohybu, pitta je princip metabolismu a kapha je princip struktury.

Ajurvédský denní režim vám přinese mnoho výhod. Snížení stresu, zlepšení spánku, zvýšení energie a lepší organizaci času. Významně také zlepšuje zažívání a celkové zdraví.

Pokud jsou naše denní zvyklosti v nerovnováze, může to vést k disharmonii v těle a mysli. To se může projevit fyzickými příznaky, jako jsou únava, bolesti hlavy, zažívací potíže nebo přibírání na váze. Může také vést k duševní a emocionální nerovnováze, jako je úzkost, deprese nebo podrážděnost.

 

Denní rutina podle ajurvédy

Během dne se působení energií jednotlivých dóš mění, proto jsou činosti ajurvédské denní rutiny sestavené tak, aby maximálně využili podporující vliv těchto energií a pomáhají dosáhnout rovnováhu mezi tělem, myslí a duší.

Den začíná ranní rutinou, která ovlivňuje jaký budeme mít den. Večerní rutina nám zase pomůže zlepšit kvalitu spánku. A stravování využívá měnící se sílu zažívacího ohně.

Provedení malých změn v každodenní rutině může mít velký vliv na vaše celkové zdraví a pohodu. Zde je několik tipů z ajurvédy, jak si vytvořit vyváženější denní režim:

  • Vstávejte nejdéle v sedm hodin, kdy využijete energii váty, která vám dodá lehkost a energii na celý den.
  • Snídaně je v období, kdy vládne energie kapha, která je svých charakterem studená a pomalá. Proto byste měli ke snídani mít lehce stravitelná jídla, ideální je kaše nebo polévka, teplé ovoce. Vyhněte se těžkým a studeným jídlům. Například jogurt je ke snídani naprosto nevhodný, protože je stejně jako kapha studený a těžký.
  • Obědvat byste měli kolem poledne, oběd by měl být největším jídlem dne.
  • Odpoledne je ideální čas na sport a pohyb.
  • Večeřet byste měli do 18 hodin a čas před spaním věnovat klidnějším činnostem a péči o sebe.
  • Zařazení vědomých praktik, jako je jóga, meditace nebo pránajáma, do vaší rutiny vám pomůže zůstat ve spojení sami se sebou i s okolním světem.
  • Spát jděte nejdéle ve 22 hodin.

Dosahování nových návyků a cílů pomocí denní rutiny

Je skvělé, když už máte svoje návyky a rutiny, které vás podporují. Problém může nastat, když chcete něco změnit, osvojit si nový návyk, nebo dosáhnout nového cíle a nevracet se k původním zvykům hned, jak vyprchá první nadšení.

Než se pustíte do změn zmapujte si svojí situaci a reálně zhodnoťte své možnosti. Každý nový návyk potřebuje čas, než si ho zaumatizujeme natolik, že se stane pevnou součástí vašeho dne. K tomu je potřeba postupovat po mini-krůčcích, abyste nevyvolali vnitřní odpor, který by vás od záměru odrazoval. Měňte vždy jen jednu věc a nezačínejte s další, dokud tuto první nebudete dělat úplně automaticky. Začněte vždy s tou věcí, která je pro vás nejjednodušší. Postupujte od rámcových věcí k maličkostem.

Při změnách a hledání nových návyků je skvělé mít podporu, parťáka, který pomůže a podpoří, když přijdou slabší chvilky. Pokud vás ajurvédská denní rutina zajímá, a nebo chcete změnit svoje návyky, ráda budu vaším průvodcem.  Více se dozvíte ZDE.

Katka

Žiji moderním životem, a přesto denně používám principy nejstaršího léčebného systému. Mým cílem je seznámit co nejvíce lidí s ajurvédou, ukázat vám, jak poznání jak to máte právě vy, vám zlepší život ve všech oblastech, od zdraví, dostatek energie až po výběr partnera. Představte si, že bloudíte na širém moři a já pro vás mám kompas i s návodem na použití. Více o mně v mém příběhu. 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů