O čem je ta Ajurvéda?

„Ajurvéda je věčná, bez začátku a konce, protože zákony života jsou univerzální a jejich vlastnosti nepodléhají času.“

Slovo Ajurvéda se skládá ze dvou slov: Ajur = život a Veda = věda, tedy věda o životě.

Věda o dlouhém, zdravém a šťastném životě je nejstarší léčebný systém na světě. Ajurvéda chce, abychom žili v plné síle a energii až do vysokého stáří. Mít energii a fungující tělo pro to, co chceme dělat a prožívat.  Proto je ajurvéda zaměřena z 80 % na životní styl a jen z 20 % na léčení.

Většina dostupné literatury je napsaná velmi odborně, a tedy z mého pohledu i složitě, proto mnoho lidí, kteří se o ajurvédu zajímají a chtějí jí porozumět a začít podle ní žít, to v drtivé většině vzdává, protože se ve složitém textu ztratí. A to je velká škoda.

Mně osobně trvalo mnoho měsíců, než jsem se skutečně prokousala všemi původními výrazy a pochopila důležité souvislosti.

Já považuji ajurvédu za skutečně nejlepší zdravotní systém. Její principy jsou prověřeny  staletími a platí stejně v Indii jako u nás ve střední Evropě. Jsem přesvědčená, že každý z nás by měl znát svůj typ, svoji přirozenost. Jen tak se projeví naše síla. Souvisí to i s naším zdravím, jídlem, které jíme, prací, prostředím, ve kterém se pohybujeme, i partnery, které si vybíráme.

Jednoduché principy ajurvédy se dají velmi lehce zařadit i do našeho moderního (uspěchaného) života ve střední Evropě.

Je velmi pravděpodobné, že některé principy už ve svém životě používáte, aniž byste tušili, že mají souvislost právě s ajurvédou. Každý člověk dělá věci, které mu vyhovují, a jí jídla, která mu chutnají, nebo ví, že se po nich cítí dobře.

Ovšem žijeme pod tlakem okolního světa, který nám předkládá různé trendy a nutí nás se jimi řídit. Proto velmi lehce sklouzáváme k činnostem a jídlům, které už pro nás nejsou příliš vhodné a mohu nám i škodit.

Každý den vidím kolem sebe chybující lidi, kteří si nevědomky škodí a pak si stěžují na různé zdravotní problémy.

Já jsem to ještě před pár lety dělala stejně, stravovala jsem se podle moderních výživových doporučení, hlídala velikost porcí a obsah bílkovin, jedla hodně ovoce a zeleniny a … a cítila jsem se stále hůř. Měla jsem stále zažívací problémy, byla jsem neustále unavená, bez zájmu o okolní svět, pořád studené ruce a nohy. Život mě vůbec netěšil. A přitom jsem tolik chtěla normálně žít, ale moje tělo mi dávalo jasnou stopku. Celý můj příběh si můžete přečíst zde.

Ajurvéda mi ukázala, kdo jsem, co jsou moje silné stránky a na co si musím dávat pozor. Dnes už si nehlídám množství bílkovin a porce zeleniny, dnes potraviny posuzuji podle toho, jaké mají vlastnosti a jestli jsou s mými potřebami v souladu, nebo ne.

Poznej, kým jsi podle Ajurvédy

Ajurvéda je o poznání sebe sama a vychází ze tří základních typů: váta, kapha a pitta. Základem je zjistit, ke kterému typu patříte, abyste poznali jaké jsou vaše silné stránky a co vám naopak škodí. Každý typ potřebuje jinou stravu a jiný životní styl. Orientační kvíz si můžete udělat zdarma na dokazu níže a po zobrazení výsledku si můžete stáhnout e-book se základními informacemi o jednotlivých ajurvédských typech.

Udělejte si krátký test ZDE a zjistěte, ke kterému typu patříte.

 

 

Katka

Žiji moderním životem, a přesto denně používám principy nejstaršího léčebného systému. Mým cílem je seznámit co nejvíce lidí s ajurvédou, ukázat vám, jak poznání jak to máte právě vy, vám zlepší život ve všech oblastech, od zdraví, dostatek energie až po výběr partnera. Představte si, že bloudíte na širém moři a já pro vás mám kompas i s návodem na použití. Více o mně v mém příběhu. 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů