Odhalte tajemství, jak může ajurvéda pomoci dětem při učení.

Máte problém se soustředěním nebo pamětí vašeho dítěte? Zjistěte, jak ajurvéda může pomoci s jejich zlepšením. Přečtěte si tento článek a vyzkoušejte praktické tipy, které vám pomohou při učení vašich dětí.

Ajurvédské energie mají vliv i na to, jak se naše děti (a i my dospělí) učíme a této skutečnosti můžeme využít pro usnadnění učení.

Typ váta

Školáci s touto energií jsou rychlí, neposední, kreativní a velmi přizpůsobiví. Ikdyž mohou mít problémy s dokončováním úkolů, tak vynikají v mnoha oblastech díky své schopnosti myslet na víc věcí najednou a mají vždy nepřeberné množství nápadů.  Pokud máte dítě s touto převládající energií, budou se vám hodit tipy, se kterými bude jeho učení snadnější:

 • Dejte prostor jeho kreativitě. To může být ve formě mimoškolních aktivit, kroužků malování, nebo keramiky, pohybových her, nebo víkendových projektů.
 • Váta děti neudrží dlouho pozornost, proto střídejte kratší úseky na učení s pauzami na odpočinek.
 • Dbejte na pravidelné a teplé jídlo. Tyto děti nechtějí moc jíst a často pro jinou činnost na jídlo zapomínají. Potřebují výživná, ale lehce stravitelná jídla. Vyhovují jim krémové polévky, těstoviny s omáčkami a sladké obiloviny.
 • Pravidelné činnosti a pevný denní režim pro děti váta představuje jistotu, ale dodržování přesných časů pro ně může být problem, protože ony mají svůj svět fantazie, ve kterém čas nehraje roli.

Typ pitta

Děti s energií pitta jsou velmi chytré a už od začátku školní docházky vynikají disciplínou, soutěživostí a touhou být nejlepší. Ale příliš této energie může způsobit, že děti jsou příliš kritické, netrpělivé a výbušné.

Pro děti pitta uplatníte tyto tipy:

 • Snažte se, aby děti měly z učení radost a neučily se jen kvůli touze být nejlepší, pochvale učitelky a nebo, aby vyhrály soutěž.
 • Nechte své malé pitty rozhodovat o tom, kde se chtějí ve škole zapojit, ale dohlédněte, abyste v nich příliš nepodporovali pocit jejich nepřekonatelnosti.
 • Děti s touto horkou energií potřebují pravidelně a dostatečně jíst. Mají velkou chuť k jídlu a vyhovuje jim hodně ovoce a zeleniny, libová masa a všechny druhy příloh. Mají ale sklon jíst jídla s výraznou a pikantní chutí a slané pochutiny, což pro ně není vhodné.
 • Tyto děti mají většinou brzy jasno, čím se chtějí stát a jsou pro to schopné i hodně obětovat, což u nich může vést k velkému psychickému i fyzickému přetížení. Dbejte na to, aby měly i dostatek odpočinku a prostoru pro regeneraci.

Typ kapha

Kapha děti jsou pohodáři, začátek školy pro ně ale může být náročný, protože je to změna a ty ony nemají vůbec rády. Obzvlášť prvňáčkům trvá dlouho než si na školu zvyknou, často zkouší různé finty, aby do školy nemusely. Jsou to samotáři, kteří si těžko hledají kamarády a při stresu se rychle uzavírají do sebe.

Tipy pro děti kapha:

 • Ráno se jim nechce vstávat a potřebují i delší čas na snídani, proto je dobré s tím počítat a nastavit budík o několik minut dřív.
 • Tyto děti mají vynikající dlouhodobou paměť, ale déle jim trvá než se naučí novou látku. Proto se při učení obrňte trpělivostí a opakujte novou látku několikrát. Ale dobrá zpráva je, že když se jednou něco naučí, budou si to pamatovat opravdu dlouho.
 • Kapha děti potřebují lehká jídla, hodně ovoce a zeleniny. Pozor by si měly dávat na sladká jídla, mléko a pečivo.
 • Tyto děti mají velké sklony k lenosti, podporujte (přiměřeně) jejich pohybové aktivity. Motivujte je k pohybu odměnami, které nesouvisejí s jídlem, chvalte jejich úsilí a nedovolte, aby svůj volný čas trávily jen ve svém pokoji.

Každé díte je krásné ve své jediněčnosti, proto je v nich podporujme to, co jim přirozeně jde. Dejte si třeba týden a pozorujte, jak se vaše dítě chová a zkuste využít některou z výše uvedených rad.

 

Katka

Žiji moderním životem, a přesto denně používám principy nejstaršího léčebného systému. Mým cílem je seznámit co nejvíce lidí s ajurvédou, ukázat vám, jak poznání jak to máte právě vy, vám zlepší život ve všech oblastech, od zdraví, dostatek energie až po výběr partnera. Představte si, že bloudíte na širém moři a já pro vás mám kompas i s návodem na použití. Více o mně v mém příběhu. 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů