Víte kolik má ajurvéda ročních období? A proč je důležité je znát.

Když se řekne cyklus pravděpodobně vás napadne ženský cyklus. Denně nás ale ovlivňují i jiné cykly. Ten nejmenší je den a ten nejdelší je život.

A protože jsme ve světě ajurvédy, točí se všechno podle tří základních bionergií- váty pitty a kaphy.

Jsme na začátku roku, tak vám dnes vysvětlím, jak to má ajurvéda s ročním cyklem.

V našem podnebním pásmu máme čtyři roční období, ale v ajurvédě máme jen tři, proto nemá smysl se pevně orientovat přesně podle jednotlivých měsíců v kalendáři, ale podle změn v přírodě. Náš organismus na tyto změny citlivě reaguje.

Naše roční období se dají přiřadit následovně:

únor až březen- pozdní zima a jaro- kapha

červen až září- léto až začátek podzimu- pitta

říjen až únor- podzim a začátek zimy- váta

Pozdní zima a jaro

se vyznačují těžkou energii kaphy, která se může projevit ztrátou energie (označovaná také jako jarní únava), zahleněním, celkovým pocitem tíhy a celkovou nechutí cokoliv dělat.

Jarní období se hodí hlavně pro aktivaci zažívání, pročišťování organismu a celkovému zbavování se všeho nepotřebného. V pracovní oblasti je toto období vhodné pro přípravu a položení základů nových projektů.

Léto a brzký podzim

je pod vládou horké pitty a v této době nestoupá jen teplota venku ale také náš vnitřní systém jede na nejvyšší výkon. Můžeme si dopřát více syrové stravy. Také je potřeba  ochlazovat tělo pomocí bylin, lehkého jídla a ochlazujících aktivit jako je plavání nebo jemná jóga.

Tato dynamické energie nám dává v pracovní oblasti chuť do práce, k realizaci aktivit a dosahování cílů.

Podzim a začátek zimy

je pod vládou vzdušné váty a přináší mnoho neklidné, suché a dynamické energie. Toto období není u lidí moc oblíbené, protože se cítí hodně roztěkaní, snadno podléhají neklidu a stresu.

Pro vyrovnání této energie se potřebujeme zcela vědomě zastavit, odpočívat jíst teplá a výživná jídla, která se postarají o vnitřní teplo a uzemnění.

V pracovní oblasti se váta postará o kreativitu, rychlost a nápady.

Každý z nás má oblíbené jiné období roku, je to spojené s tím, kolik jaké energie v nás převládá.

Jak vnímáte změny v přírodě během roku vy? Máte nějaké potíže spojené s určitým obdobím? I to vám může napovědět, jaká energie se ve vás vlivem změny ročního cyklu projevuje.

K lepšímu pochopení a získání přehledu o tom, jak se jednotlivé energie střídají nějen běhme roku, ale i během dne a jak tohoto vlivu využít při výběru potravin ke snídani, obědu i večeři a také jak si plánovat činnosti během dne, abychom byli co nejvíce efektivní se dozvíte v sešitu Život v rytmu ajurvédy. 

Katka

Žiji moderním životem, a přesto denně používám principy nejstaršího léčebného systému. Mým cílem je seznámit co nejvíce lidí s ajurvédou, ukázat vám, jak poznání jak to máte právě vy, vám zlepší život ve všech oblastech, od zdraví, dostatek energie až po výběr partnera. Představte si, že bloudíte na širém moři a já pro vás mám kompas i s návodem na použití. Více o mně v mém příběhu. 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů