Jak na novoroční předsevzetí podle ajurvédy

Začali jste nový rok s předsevzetím? A jde vám to dobře? Ze srdce vám to přeji!

Mnoho lidí, včetně mě, si do nového roku rádi dávají předsevzetí. Dobrá předsevzetí se snadno zapisují, ale je těžké je dlouhodobě dodržovat. Naštěstí je tu ajurvéda a s ní několik důležitých tipů, jak proměnit dobré úmysly v dobré skutky.

Každý z nás to má s plněním svých předsevzetí jinak. Souvisí to samozřejmě s ajurvédskou energií, která v nás převládá.

 

Pokud jste dobří v plánování a představách o tom, co vše chcete změnit, ale u realizace dlouho nevydržíte, pak jste s největší pravděpodobností typ váta.

Lidé s převahou pitty mají vše perfektně naplánované, často si dělají  různé přehledy a jsou šťastní, když si mohou odškrtnout zvládnutý úkol. Tato radost je žene dál a svých vytyčených cílů jsou schopni dlouhodobě dosahovat.

Lidé, kteří si předsevzetí neradi dávají a nechce se jim pouštět do něčeho nového, mají v sobě nejvíce energie kapha, která je velmi pomalá. Pokud si ale dají menší cíle a dokáží se k nim přimět, vydrží u nich dlouhodobě.

Nedávejte si předsevzetí, které stojí na odříkání.

Když si něco zakážete a nenahradíte to něčím jiným vznikne prázdno. Kde je prázdno je přítomná váta. Tato energie je vládkyní ostatních dvou energií a dokáže je velmi rychle rozhodit. Pitty začnou být vzteklé, že se jim nedaří dodržet to, co si předsevzali a kaphy se stáhnou do sebe, mají pocit selhání a nejčastěji sáhnou zpět po tom, čeho se chtěli zbavit, protože jim to dodá pocit jistoty. A tu oni potřebují ze všeho nejvíc.

Proto ajurvéda nikdy nenařizuje se něčeho vzdát, ale dává jen doporučení.

Pokud zahodíte nezdravé věci, aniž byste je nahradili zdravými, pokud se vzdáte špatného návyku, aniž byste jej nahradili dobrým, pak jste již prohráli. Vaše váta je okamžitě vyvedená z rovnováhy, svírá vás zlost a šíří se neklid. Jen silou vůle realizovat dobré úmysly je nejlepší zárukou, že neuspějete.

Pokud chcete například jíst méně sladkostí, pak se jich nevzdávejte úplně. Existují zdravé sladkosti. Vyměňte je za zdravější verzi, nebo zmenšete porci. Nebo zkuste nahradit sladkosti ovocem, oříšky.

Ajurvéda doporučuje nebojovat se špatnými návyky! Pokud se chcete něčeho zbavit, nahraďte to něčím pozitivním. Pokaždé, když jste vyměnili něco zdravého za něco nezdravého, pochvalte se!  Opravdu si řekněte: „Jsem dobrá, dnes jsem toto zvládla!“ To zesiluje efekt, i když to teď zní trochu banálně, opravdu to tak je.

Pokud chcete pro sebe udělat v tomto roce něco dobrého, zkuste se podívat na následující oblasti:

Výživa, spánek a trocha pohybu

  1. Nejdříve zkuste jíst v pravidelné časy a teprve potom řešte, co jíte. Snídejte jen pokud máte ráno opravdu hlad, oběd je největším jídlem a k večeři si dejte jen něco lehkého. Preferujte kvalitu před kvantitou.
  2. Dostatečně spěte, do postele jděte nejdéle ve 22 hodin a před spaním nepoužívejte mobil ani nesledujte televizi. Věnujte několik minut sobě, zrekapitulujte si den a zkuste si vybavit, co se vám ten den povedlo a pochvalte se.
  3. Věnujte denně několik minut pohybu, nemusíte běhat několik kilometrů. Stačí malá procházka, protažení se po ránu. Vyběhnout schody, jít kousek pěšky. Uvědomte si, jak se cítíte, zkuste vnímat několikrát denně svůj dech.

 

Jsou to maličkosti, které jsme schopni každý den zvládnout. Vrací nás do přítomného okamžiku a spojují nás s naším tělem, učíme se mu zase naslouchat.

 

Pokud vnímáme naše tělo a naše pocity, jsme pak víc vnímavější k tomu co nám dělá dobře a co ne.  A to jde v ajurvédě především, poznat kým jsem a podle toho volit stravu, péči o sebe i životní styl. Na změny a nastavení nových návyků nemusíte být sami. Více se dozvíte ZDE.

 

Přeji vám, ať se vám daří vaše předsevzetí dodržovat celý rok!

 

Katka

Žiji moderním životem, a přesto denně používám principy nejstaršího léčebného systému. Mým cílem je seznámit co nejvíce lidí s ajurvédou, ukázat vám, jak poznání jak to máte právě vy, vám zlepší život ve všech oblastech, od zdraví, dostatek energie až po výběr partnera. Představte si, že bloudíte na širém moři a já pro vás mám kompas i s návodem na použití. Více o mně v mém příběhu. 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů