Jak odlehčit jarní energii kapha

Už je tu jaro a příroda se probouzí  po zimním klidu, v ajurvédě to znamená, že je tu čas kaphy.

Střídání ročních období nás ovlivňuje víc než si uvědomujeme. Když tvrdost zimy, tedy sníh nebo led, začnou vlivem jarního tepla tát, odehrává se podobný proces i v nás.

Kapha je nejtěžší ze všech ajurvédských energií, je to princip stability a v těle zodpovída za vývoj tkání, kostí a kloubů.

Kapha nahromaděná v zimě, například tím, že jíme příliš mnoho a příliš sladkého jídla, se začne projevovat právě na jaře. To může být viditelné například přibýváním na váze nebo otoky, ale také určitou tíhou, letargií a malátností. U někoho se projeví alergie jako senná rýma a častější je také nachlazení s tvorbou hlenu.

Jaro – čas pro detox

Už naši předci v různých kulturách a náboženstvích (nejen v ajurvédě) praktikovali různé druhy očist a půstů a to právě na jaře.  Ajurvédská očista má například za cíl nejen zajistit, aby se z těla vyloučily toxiny a odpadní látky, které se nahromadily v těle, ale také aby byl náš imunitní systém dostatečně silný a zabránil nachlazení a zahlenění.

Detoxikace by neměla být zaměřená jen na tělo, je důležitá i duševní očista. Abyste se také psychicky osvobodili od tíhy a blokád a vytvořili místo pro nové myšlenky a  plány. Všechny tyto oblasti jsou zahrnuté v kurzu Jemný domácí detox, který hravě zvládnete z pohodlí vašeho domova.

Stravování v čase kapha

Příliš mnoho kaphy zpomaluje trávicí systém a metabolismus. K tomu, aby se to znovu rozběhl a tím také bylo možné odstranit toxiny, je zvláště důležitá správná strava. Proto jsou nyní vhodné chutě hořká, štiplavá a trpká. Jezte lehká a zahřívající jídla – maximálně třikrát denně, tedy nejlépe bez svačin.

Barvou jarní stravy by měla být zelená. Podívejte se v přírodě které divoké byliny už rostou a dopřejte si je co nejčastěji. Vhodné jsou kopřivy, listy pampelišek, bršlice, šťovík, sedmikrásky.

Maximálně omezte mléčné výrobky a dejte si pár odlehčených dnů bez masa, abyste ulevili svému zažívání. Skvělé je také jeden den v týdnu jíst jen zeleninové polévky a být bylinné čaje.

Cvičení pomůže rozhýbat kaphu v našem tělě

Probouzející se příroda je signálem k většímu pohybu. V zimě jsme si odpočinuli a nashromáždili energii, kterou nyní musíme rozproudit pohybem. Každodenní procházky, pravidelné běhání, jízda na kole nebo plavání. Ať už vás přitahuje cokoli, hlavní věcí je, abyste se hýbali, trochu se zpotili a nechali proudit svou energii. I pár pohybů navíc každý den se počítá! Díky tomu se budete ve svém těle cítit mnohem lehčeji a pohodlněji.

Masáže stimulují metabolismus

Vylučování toxinů můžete podpořit i zevně. Pravidelné pohyby při masáži mají stimulační účinek na tkáň a napomáhají odbourávání odpadních látek. Pro snížení vlastností kapha jsou nyní vhodnější suché masáže hrubou rukavicí, nebo ručníkem. Postupujte od nohou a postupně krouživými pohyby promasírujte kůži na celém těle.

Emocionální očista

Jarní úklid může znamenat mnohem víc než jen úklid vašeho domova, kdy se zbavujete věcí, které už nepotřebujete. I vaše mysl potřebuje takový jarní úklid. Osvoboďte se od starých zvyků a omezujících přesvědčení, zkuste být víc v přítomnosti a všímat si svých pocitů. Když se necítíte v nějaké situaci dobře, zkoumejte proč na načem lpíte a co vám to přináší.

V období energie kapha je hlavní motto: „Pouštím vše, co mi neslouží a to na všech úrovních.“

Katka

Žiji moderním životem, a přesto denně používám principy nejstaršího léčebného systému. Mým cílem je seznámit co nejvíce lidí s ajurvédou, ukázat vám, jak poznání jak to máte právě vy, vám zlepší život ve všech oblastech, od zdraví, dostatek energie až po výběr partnera. Představte si, že bloudíte na širém moři a já pro vás mám kompas i s návodem na použití. Více o mně v mém příběhu. 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů